تحقیق در مورد چوب – دانلود از رایگان فایل

فايل با عنوان تحقیق در مورد چوب جهت دانلود آماده است

توضيحات مربوط به فايل تحقیق در مورد چوب در زير نوشته شده است

تحقیق در مورد چوب

۱۲۳ صفحه word |فونت tahoma سايز ۱۴| قابل اجرا در آفيس ۲۰۱۰ و نسخه هاي جديدتر|قابل ويرايش و آماده چاپبخشي از تحقيق

مقاومت خمشي : چوب تحت تاثير خمش به طور محسوس تغيير شكل ميدهد اگر نيروي وارد شده بيش از تاب خمشي باشد باعث از هم گسيختگي الياف ميشود .

تاب ضربه اي : چون چوب مرطوب انعطاف پذيرتر است مقاومت آن در برابر ضربه بيشتر است .

به طور كلي هرچه چوب متخلخل تر باشد تاب ضربه اي آن  كمتر است معايب چوب اثر زيادي بر تاب ضربه اي آن دارد .

تاب كششي : چوب در جهت الياف بيشترين تاب كششي را دارد و گاه تا دو يا سه برابر تاب كششي در جهت عمود بر الياف است .

به طور كلي چوب هاي سخت و سنگين تاب كششي بيشتري دارند تغيير رطوبت نيز تأثير زيادي بر تاب كششي دارد حد تاب كششي در شرايط رطوبت ۸ تا ۱۰ % ميباشد . معايب چوب اثر زيادي بر تاب كششي دارند و  حتي يك گره كوچك بر روي چوب ميتواند تاب كششي چوب را به نصف كاهش دهد .

دوام چوب : چوب جسم بادوامي نيست و به وسيله حشرات ، قارچ ها و … فرسوده ميشود .

البته چوب هاي متراكم تر ، مقاوم ترند و ميتوان با روش هايي تراكم چوب را افزايش داد.

خواص شيميايي :

قسمت اعظم غشاي سلولهاي چوبي را سلولز تشكيل ميدهد و اين ماده از نظرصنايع شيميايي چوب فوق ا لعاده اهميت دارد .

اثر هوا ، اكسيرژن و آب بر سلولز : هواي خشك در حرارت عادي بر روي سلولز اثر نمي كند ( به همين دليل پنبه براي لباس و … به كار ميرود  حتي در كشور ژاپن از مقواي فشرده براي تهيه مصالح ساختماني استفاده ميشود ) مواد اكسيد كننده نيز در صورت رقيق بودن بر روي سلولز اثر ندارند ، ولي چنانجه غليظ باشند مولكول سلولز را تحت تأثير شيميايي قرار ميدهند .

فایل مشابه  دیدگاه هاوکینگ از مسئله آغاز آفرینش - دانلود از رایگان فایل

اثر حرارت : سلولز درحرارت ۱۵۰ درجه سانتي گراد تغيير رنگ ميدهد و در ۳۰۰ درجه سانتيگراد تجزيه ميشود .

اثر اسيدها : اغلب اسيدهاي معدني و آلي تنها چنانچه غليظ باشند بر سلولز موثرند .

اثر قلياها : به طور كلي قلياها در حالت رقيق بر سلولز اثري ندارد ، ولي سود غليط بر سلولز اثر ميكند و بدينوسيله مواد مختلفي به دست مي آيد ( كه در صنايع تهيه ابريشم مصنوعي كاربرد دارند )

خواص كاربردي :

چوب ماده اي است كه در طبيعت به مقدار فراوان يافت ميشود و بشر ميتواند آن را توليد و تكثير كند در واقع يكي از مصالحي است كه قابل تجديد است و در صورت وجود مديريت صحيح هيچ وقت تمام نميشود

در صنايع و موارد گسترده وگوناگوني كاربرد دارد ، مانند كشتي سازي ، هواپيما سازي صنعت حمل ونقل و بسته بندي   ، كاغذ سازي ، ابريشك و چرم مصنوعي ، پارچه بافي ، فيلم سازي ، ساخت ابزار موسيقي و …

چوب به عنوان يكي از مصالح ساختماني در كليه امور قابل استفاده ميباشد و به علت برخورداري از تاب مناسب فشاري و كششي ا زآن علاوه بر مصارف روزمره ، براي ساختن پل ها ، خرپاها و اعضاي اق هاي پوسته اي نيز  استفاده ميشود .

چوب در تزئينات داخلي و خارجي به عنوان يكي از بهترين و زيباترين مصالح طبيعي به طراحان كمك شاياني ميكند .

اين مصالح قابليت شكل پذيري بالايي دراد وبه راحتي ميتوان شكل آن را تغيير داد و ا زآن استفاده ديگري كرد .

قطعات چوبي به راحتي به هم چفت ميشوند و توسط ميخ و پرچ ، چسب يا با اتصالات ساده چوبي ، مانند كام و زبانه ، دم چلچله و … به همديگر متصل ميشوند .

فایل مشابه  پاورپوینت درباره تاریخچه کاغذ و طرز تهیه ی آن - دانلود از رایگان فایل

رطوبت چوب

ميزان رطوبت در چوب :

ميزان رطوبت در چوب درختان مختلف متفاوت است ايم ميزان رطوبت به طول مدتي كه چوب بريده شده است و فصل برش و همينطور شرايطي كه چ.ب در آن نگاهداري شده است ، بستگي دارد . چون تغييرات ميزان رطوبت در چوب باعث تغيير حجم و فرم چوب ميشود ، مقاومتهاي مكانيكي آن را كاهش ميدهد ( به غير از مقاومت در برابر ضربه كه با افزايش رطوبت زياد ميشود ) ضمناً ازدياد رطوبت در چوب باعث هجوم حشرات و قارچ ها و افزايش رطوبت باعث ازدياد وزن حجمي چوب ميشود ( تصوير شماره ۷ )

چوب از نظر ميزان رطوبت به چهار دسته ذيل تقسيم بندي ميكنند :

چوب داراي آب آزاد يا چوب تر: چوب درختي را كه به تازگي قطع گرديده است چوب تر ميخوانند ميزان رطوبت موجود در اين چوب مشخص نميباشد اين مقدار بستگي تام به جنس درخت ، فصل برش ، اقليم و خاك دارد اين رطوبت شامل آبي كه در آوندهاي چوب موجود است و همينطور رطوبتي كه در ج.ار سلولها قرار دارد ميباشد .

تبخير آب آزاد چوب ( آبي كه در آوندها جريان دارد ) موجب هيچگونه تغيير شكلي در حجم نميشود

چوب نم دار : اين نوع چوب حاوي آبي است كه در جوار سلولها قرار گرفته است وقريب به ۳۰% وزن چوب را به خود اختصاص ميدهد اگر رطوبت اين چوب از اين حد افزايش نيابد براي بعضي از كارهاي ساختماني قابل استفاده است زماني كه رطوبت پوسته سلول ها شروع به تبخير ميكند ، سلول ها به يكديگر نزديك تز ميشوند و در نتيجه حجم چوب كاهش مي يابد اين گونه تغييرات كه در اثر كاهش و يا افزايش رطوبت واقع ميشود كاركردن و هم كشيدگي چوب ناميده ميشود پس از تبخير آب مقداري نمك در آوندها باقي ميماند كه جاذب آب هستند و در جوار رطوبت ، آب جذب ميكنند اين مساله موجب تغيير شكل و تغيير رفتار مكانيكي قطعه ميگردد براي جلوگيري از كاركردن چوب و بادكردن آن ، ميزان مواد غذايي موجود در بافت را تقليل ميدهند براي اين منظور ميتوان از قرار دادن تنه درخت در جريان آب يا هواي آزاد در فصل بارندگي و بخار دادن به چوب بهره گرفت .

فایل مشابه  پاورپوینت گفتار سوم فصل دوم زیست شناسی (2) پایه یازدهم - دانلود از رایگان فایل

چوب خشك : اين نوع چوب ها نزديك به ۱۸ % رطوبت به همراه دارند و اگر اين مقدار افزايش نيابد ميتوان از آنها براي كارهاي زير كاري در ساختمان استفاده كرد ۱۸% رطوبت چوب حد بحراني براي هجوم انگل ها به چوب ميباشد .

چوب خشك مطلق : رطوبت در اين گروه از چوب هاب ه ۴%مي رسد.

تغيير حجم در مقاطع چوبي :

همانطور كه گفته شد تغيير ميزان رطوبت چوب موجب تغيير در حجم آن ميشود ولي اين مقدار در مقاطع مختلف متفاوت است . چنانچه از خصوصيات بافت چوب بر مي آيد ، چوب پير چندان تغيير حجم ندارد و در حالي كه هر چه به پوسته نزديك تر شويم چوب به علت تخلخل فراوان تغيير حجم بسيار دارد نسوج شعاعي ، عاملي جهت جلوگيري از تغيير حجم چوب ميباشد اين دلايل باعث ميگردند كه مقاطع چوبي بر اساس موقعيتي كه در برش درخت داشته اند تغيير حجم متفاوتي داشته باشند كاركردن چوب به نوع درخت نيز بستگي دارد .

مقدار تنزل چوب در طول به علت هم جهت بودن با آوندها قابل ملاحظه نميباشد و قريب به ۱% طول ميباشد ميزان هم كشيدگي مماسي يعني در مقاطعي كه نسبت به دايره درخت به صورت مماسي بريده شده اند تا ۱۲% ميرسد كه باعث تغيير شكل در مقطع الواري ميگردد

دریافت فایل

اگر نياز به اين فايل داريد روي قسمت دانلود در پايين کليک کنيد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *